İki başarılı ve eski dost yönetmen Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan'ın aralarının çok uzun yıllardır bozuk olduğu biliniyordu.

Konuyla ilgili pek konuşmayan Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan'ın son kitabında bu konuyla ilgili açıklamalarından sonra Habertürk'te yayınlanan 'Meseleler' programında sessizliğini bozdu.

Usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan ile olan husumetinin asıl sebebinin Üç Maymun ve çalıntı hikaye ile ilgisi olmadığını, aslında 2006 senesinde Antalya’da Kader’in, İklimler’i geçerek en iyi filmi alması olduğunu belirtti. Küskünlüğü kendisinin değil Ceylan'ın başlattığını  dile getirdi.

Demirkubuz'un Nuri Bilge Ceylan ile ilgili açıklamaları şöyle:

“Törenden sonra ‘iyi misin’ demek için aradım. Konuşmak istemedi ve o günden itibaren konuşmadı. 2 gün sonra sokakta yüz yüze geldik “iyi misin” dedim. Yüzünü çevirdi. Bir tane tokat atmak istedim. Neden konuşmadığımızı bilmiyorum. Çok yakınındaki birine sordum. 'Sen, Cannes Film Festivali'nin aleyhine konuşuyormuşsun. O yüzden küsmüş' dedi. Lan, Cannes Film Festivali'nin muhtarı mısın, nesin sen yani?"

ADİLİK YAPMASIN

Demirkubuz, çalıntı film iddialarında adı geçen kendisinin Kor'u ve NBC'nin Üç Maymun'u için şunları söyledi:  

"2008'de Kor filmine başaladık. Üç Maymun'dan önceydi. 10 gün çektik, mekânlarla ilgili aksilikler oldu, bıraktık. Aradan yıllar geçti, 2014'te çekmeye karar verdim. Ben Kor için Kültür Bakanlığı'na başvurdum, destek çıkmadı. O gün kurulda bulunan çok iyi bir insan, Ayşe Böhürler, Kor'u okuyup, 'Bu Üç Maymun' demiş. Durumun acayipliğini düşünebiliyor musunuz? Ben bu olmasına rağmen bile sesimi çıkarmadım. Üç Maymun'u da izlemedim bu arada. İma falan demiş, adilik yapmasın. Ben direkt söylerim. Üç Maymun'u hiç izlemediğim ve bu konuların bu hale gelmesini istemediğim için umursamadım. Kendisi benim umursamazlığımı başka mevzular yüzünden iyi bilir." 

SUSACAK, DİŞİNİ SIKACAK...

Demirkubuz, "Bu programdan sonra bu konuyla ilgili daha da konuşmayacağım. Yalnız şu koşulla; susacak, dişini sıkacak, tek kelime etmeyecek. Ederse, YouTube kanalı açarım, her gün düzenli yayın yaparım. Konu bambaşka yerlere gider. Bu ülkenin en sevdiği şeylerden birisi unutmaktır. Yarın unutulur gider. İçten içe kendini yiyor biliyorum ama ona da katlanacak. Her şeyin bedeli var. Biraz düşüneceksin" dedi. 

Müge Anlı'nın 'Turnike' Görüntüleri Ortaya Çıktı! Müge Anlı'nın 'Turnike' Görüntüleri Ortaya Çıktı!

"Kış Uykusu'ndaki göndermeyi kabaca gördüm. B*k gibi sahneydi. Böyle bir şey olur mu ya? Çok korkunç bir sahnesiydi. Kusura bakmasınlar, daha iyi çeksin öyle şeyleri. (İlgili sahnede öğretmen 'vicdan, düşleri korkutmak için düşünülmüş korkakların kullandığı bir sözden başka bir şey değildir' diyor.)

Editör: Meryem TORUN