Üniversite öğrencisi Zeren Ertaş'ın kaldığı KYK yurdunda asansör faciasında ölümünün ardından yaşanan kazada ihmal olduğuna dair çok çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

Aydın Manşet Haber sitesinin ulaştığı bilgilere göre; Asansörün Nazilli merkezli bir firma tarafından yapıldığı öğrenildi. Temmuz ayında kullanıma uygun anlamına gelen mavi etiket takılan asansörün son kontrolünün 21 Eylül’de yapıldığı ortaya çıktı. Fren sisteminde arıza olduğu öğrenilen asansöre kullanılamaz manasını taşıyan kırmızı etiket yerine mavi etiket verildiği öğrenildi.

FİRMA SAHİBİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Yaşanan olayın ardından Aydın Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Asansör firması sahibi C.I. hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Kazanın ardından olay yerine giden C.I.’nın ifadesinin alınacağı bildirildi.

TÜM OKLAR FİRMAYA ÇEVRİLDİ

Öte yandan uzmanlardan edinilen bilgiye göre; arızalı olmasına rağmen asansöre, geçerlilik süresi 1 yıl olan mavi etiket verilmesinin tüm okları firmanın üzerine çektiği aktarıldı. Konuyla ilgili geniş çaplı soruşturmanın devam ettiği de kaydedildi.

DEFALARCA ŞİKAYET EDİLMİŞ

KYK’da kalan öğrenciler yaptıkları paylaşımlarda asansörlerin uzun süredir bozuk olduğu ve defalarca şikayet edilmesine rağmen tamir edilmediği dile getirdi.

Adnan Menderes Üniversitesi’nde okuyan, Berin Menderes KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan bir öğrencinin, üç gün önce arızalı asansörleri CİMER’e şikayet ettiği ortaya çıktı.

Öğrencinin şikayeti şöyle:

“Aydın Adnan Menderes üniversitesi lisans öğrencisiyim. Berin Menderes KYK Kız Öğrenci Yurdunda barınıyorum. Yurtta bloklarda 4 asansörden sadece 2’si bazen 1 asansör çalışıyor. Asansör durmadan bozuluyor. Kızlar hep asansörde kalıyor. Verilen yemekler asla doyurmuyor ve hijyen sıfır. Almamız gereken besinleri alamıyoruz. İkinci ekmek parayla satılıyor. Yemeklerden kıl ve böcek çıkıyor. Yemek tabakları ve tepsiler hep kirli ve kokuyor. Yemekhanenin içinde sokak köpekleri dolaşıyor. Yemeklerin yanında geziyorlar veya başka bir hastalık kapabiliriz. Gereğinin yapılmasını arz ederim.”

Gaziantep Sele Teslim Oldu, Araçlar Mahsur Kaldı Gaziantep Sele Teslim Oldu, Araçlar Mahsur Kaldı

Öte yandan ŞikayetVar isimli sitede de kısa bir süre önce 2 kez konuyla ilgili öğrencilerin şikayette bulunduğu bilgisine ulaşıldı.

Asansörle İlgili Şikayetler Yurt Müdürüne Defalarca İletilmiş!

Aydın Denge Haber sitesi yazarı Emin Aydın kendisine gelen bilgileri şu sözlerle paylaştı;

"Asansörle ilgili şikayetler kurum müdürü hanımefendiye öğrenciler tarafından defalarca kez iletilmiş. Kurum içinden gelen bilgiler ve iddiaya göre müdire hanım, “personeline mobbing uygulayan tavır ve yaklaşımlarla çok meşgul olduğu için” asıl yapması gerekenlere yoğunlaşamamış. Konuştuğum kişilerden duyduklarım, yaptığım araştırmalardan edindiğim bilgilere göre; bu işin birincil sorumlusu asansörü yapan ve bakan firmalarla, yurdun müdürü hanımefendidir."

Güvenli ve Sıcak Bir Yuva Reklamı!

Efeler ilçesi Işıklı Mahallesi’nde geçtiğimiz yıllarda inşaatı tamamlanarak hizmete açılan KYK Güzelhisar Kız Öğrenci yurdu, açılışında “Otel gibi” benzetmeleri yapıldığı, Gençlik ve Spor Aydın İl Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda yurt için “Güvenli ve sıcak bir yuva” ifadelerine yer verildiği öğrenildi.

Aydın Valisi Yakup Canbolat, soruşturmanın devam ettiğini dile getirerek sorumlular hakkında gerekenin yapılacağını ifade etti.