Araştırma şirketi Ipsos’un 2023'te Yeme-İçme Dünyası üzerine yaptığı araştırmaya göre; Türkiye'de bireylerin 2023 yılında 2.4 milyar Yeme-İçme tüketim anı oldu. Geçen yıla kıyasla bireyler daha az sıklıkta hazır yemek tükettikleri için pazar %4 daraldı. Ortalama bir birey yıl içinde 7 farklı restoran tipinden tüketim gerçekleştirirken, ayda yaklaşık 4 kere sipariş verdi. 

Eve Sipariş ve Gel-Al tüketim azaldı

Yeme-İçme tüketim sayısındaki düşüş Eve Sipariş ve Gel-Al’ın azalmasından kaynaklandı. Yerinde tüketimdeki kısmi büyüme toplamdaki düşüşü önlemeye yetmedi.

  • Pandemi sonrasında 2022 yılında artmaya başlayan ve 2019 seviyesini yakalayan tüketim sayısı tekrar gerileme gösterdi.
  • Pandemi öncesi ile kıyaslandığında, mekânda tüketimler eski seviyesinin altında kaldı.
  • Pandemi döneminde popüler hale gelen Gel-Al tüketimler son iki yılda düşüş gösterse de, pandemi öncesine göre daha çok tercih edilmeye devam etti.

Her 100 tüketimin 23’ü kebapçılardan

Tüketim azalmasında kebapçı, çiğ köfteci ve iskender-dönercilerin etkisi öne çıktı.

  • 2023 yılında her 100 tüketimin 23’ü kebapçılardan yapıldı.
  •  2022 yılına göre en çok tüketim payı kazancını lokantalar sağladı. Lokantalar ortalamadan daha uygun fiyatlı tüketim imkânı sağlamasıyla farklılaşıyor. Ayrıca öğle yemeklerinde tercihi edilme oranı artarak devam ediyor.

Verilerini değerlendiren Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik "2023 yılında 2.4 milyar yeme-içme anı oldu. Geçen yıla kıyasla bireyler daha az sıklıkta hazır yemek tükettikleri için pazar %4 daraldı. Tüketim sayısındaki düşüş Eve Sipariş ve Gel-Al’ın tüketim sayısındaki azalmadan kaynaklandı. 2023 yılında en çok tüketim %22.9 ile kebapçılardan yapıldı. Ancak geçen yıla kıyasla kebapçıların payı 1.7 puan azaldı. 2022 yılına göre en çok tüketim payı kazancını ortalamaya göre daha uygun fiyatlı yemek yenebilen lokantalar sağladı. 2023 yılında yeme-içme tüketimlerinin %21.1’ini lokantalar oluşturdu" dedi. 

Gel-Al tüketim düşüşe rağmen popüler

Sınavda Tüm Soruları Yanlış İşaretleyen Öğrenciye Çeyrek Altın Takıldı! Sınavda Tüm Soruları Yanlış İşaretleyen Öğrenciye Çeyrek Altın Takıldı!

Gedik "Pandemi sonrasında 2022 yılında artmaya başlayan ve 2019 seviyesini yakalayan tüketim sayısı tekrar gerileme gösterdi. Pandemi döneminde popüler hale gelen Gel-Al tüketimler  son iki yılda düşüş gösterse de, pandemi öncesine göre daha çok tercih edilmeye devam etti" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Ipsos-Oksijen