AK Parti'nin 31 Mart 2024'ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için seçim dönemi ve seçim takvimi çalışmaları fiilen başladı. Bu kapsamda AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yerel seçimlere ilişkin MKYK'ye yetki verdi. 

TÜM İLLERDE AYNI ANDA

Takvime göre, 9 Kasım Perşembe ( bugün) başlayan aday başvuruları 17 Kasım'da sona erecek. Temayül yoklaması 19 Kasım'da elektronik ortamda tüm illerde aynı anda yapılacak.

BÜYÜKŞEHİR VE İLÇELER

Öte yandan, önceki gün gerçekleştirilen toplantıda başvuru ücretleri de belirlendi. Buna göre, büyükşehir belediye başkan aday adaylarından 50 bin TL, il belediye başkan aday adaylarından 30 bin TL, ilçe belediye başkan aday adaylarından 20 bin TL alınmasına karar verildi.

Mustafa Bozbey'den Adaylık Açıklaması! Mustafa Bozbey'den Adaylık Açıklaması!

KADIN ADAYLARA YARI FİYAT

Bununla birlikte belde belediyeleri ve büyükşehir belediye meclis üyeliği adaylarından 10 bin TL ve il genel meclisi üyeliği aday adaylarından ise 5 bin TL olarak alınması kararlaştırıldı. Kadın aday adaylarından bu ücretlerin yarısı, engelli aday adaylarından ise dörtte biri alınacak.