Türkiye’de profesyonel anlamda çok az kişinin çaldığı yaylı tambur ile 2006 yılında tanışan ve zamanda ustalaşan tamburi Ömer Göktepeliler, 1 asırlık enstrümanı ve Türk Müziğini Dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Evinin bir odasında hazırladığı özel bir stüdyoda çeşitli eserler icra ederek bunları sosyal medya hesaplarında paylaşan Göktepeliler’in bu videoları dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından beğeniliyor.

Videoları izleyen farklı ülkelerden çok sayıda yabancı sanatçı, şarkılarına yaylı tamburla eşlik etmesi için Ömer Göktepeliler’e teklifler yağdırıyor

YABANCI SANATÇILARA YAYLI TAMBURLA EŞLİK EDİYOR
Yaylı tamburun, bir asırlık bir geçmişi olduğunu, Tanburi Cemil Bey tarafından icat edildiğini ve daha sonra Ercüment Batanay ve Fahrettin Çimenli tarafından geliştirilerek bugünkü hâlini aldığını ifade eden Ömer Göktepeliler, “Hedefim yaylı tamburu dünyaya tanıtmak. Bu enstrümanı profesyonel anlamda çalan bir elin parmağını geçmez.

Ben bunu tanıtmak için uğraşıyorum. Burada hazırladığım videoları sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum. Çok beğeniliyor. Yabancı santçılar bize eşlik et diye teklifler sunuyor. En son Hindistan'dan bir sanatçının parçasına yaylı tamburla eşlik ettim. Farklı ülkelerden de teklifler geliyor" dedi.

Editör: TE Bilisim