Zafer Partisi Bursa İl Başkanı Cihat Gazi, BUSKİ’de 150 milyon TL’lik yolsuzluk yapıldığını iddia etmişti. Hafta sonu savcıların BUSKİ’ye soruşturmaya gittiğini de belirten Başkan Gazi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden bir açıklama beklediklerini söylemişti. 

Bursa'da Sokak Boks Ringine Döndü! Bursa'da Sokak Boks Ringine Döndü!

BUSKİ'den yazılı açıklama geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada;

“Tarafımıza iletilen şüpheli bir işlem üzerine 22.12.2023 tarihinde başlatılan idari soruşturma neticesinde elde edilen veriler, 24.12.2023 tarihinde adli makamlar ile paylaşılmış, benzer işlemlerin olması ihtimaline binaen idari tahkikat genişletilmiş ve sahte evraklarla zimmetine para geçirdiği yönünde kuvvetli şüphe oluşan kişi veya kişiler ile ilgili bilgi ve belgeler zaman geçirmeksizin adli makamlara da iletilmiştir.

Olayın öğrenilmesine müteakip, firmalar adına sahte evrak düzenleyerek yapılan işlemlerden sorumlu oldukları düşünülen personelin tüm yetkileri alınmıştır.

Belediyemiz, bağlı kuruluşu ve tüm iştirakleri Sayıştay tarafından dış denetime aynı zamanda Teftiş Kurulu Başkanlığı ve İç Denetim Birimi olmak üzere iç denetime tabi olup, zaman zaman farklı konularla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu ve Mahalli İdareler Kontrolörlüğü tarafından da denetime tabi tutulmaktadır. Bugüne kadar yapılan tüm bu denetimlerde herhangi bir suiistimale rastlanılmamıştır.

Soruşturmanın selameti ve sağlıklı bir biçimde yürütülebilmesi için gerekli hassasiyet gösterilmekte olup, olaya karışan tüm sorumluların tespiti ve oluşabilecek zararın tazmini için yapılan çalışmalar adli ve idari makamlarca titizlikle sürdürülmektedir” denildi.

Editör: Meryem TORUN