eClinicalMedicine dergisinde yayınlanan çalışmaya 11 bin 905 kişi katıldı. İsveç'te yapılan bu araştırmayı yöneten Lund Üniversitesi araştırmacısı Christel Nielsen geçen hafta yaptığı açıklamada, "Lenfomanın nadir bir hastalık olduğunu ve sonuçlarımızın grup düzeyinde geçerli olduğunu hatırlamak önemli" dedi.

DSÖ'den Korkutan Açıklama:  Kuş Gribi Kaynaklı İlk İnsan Ölümü Meksika’da Yaşandı! DSÖ'den Korkutan Açıklama: Kuş Gribi Kaynaklı İlk İnsan Ölümü Meksika’da Yaşandı!

Dövme yaptırırken artık iki kez düşünün... Kanser olabilirsiniz - Resim: 2

Nielsen, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili, "Dövme mürekkebi cilde enjekte edildiğinde vücudun bunu orada olmaması gereken yabancı bir şey olarak yorumladığını ve bağışıklık sisteminin harekete geçtiğini zaten biliyoruz. Mürekkebin büyük bir kısmı deriden uzağa, biriktiği lenf düğümlerine taşınıyor" ifadelerini kullandı.

Dövme yaptırırken artık iki kez düşünün... Kanser olabilirsiniz - Resim: 3

Nielsen'in ekibi dövmenin boyutunun lenfoma riskini etkileyeceğini öne sürse de durumun pek de böyle olmadığı anlaşıldı. Nielsen, bir dövmenin, boyutu ne olursa olsun, vücutta düşük dereceli bir iltihabı tetikleyebileceğini ve bunun da kanserin ortaya çıkmasına neden olabileceğini belirtti. 

Dövme yaptırırken artık iki kez düşünün... Kanser olabilirsiniz - Resim: 4

Sözcü'nün aktardığına göre, ABD'de yetişkinlerin neredeyse üçte birinin dövmesi var. Bunların yüzde 22'si birden fazla dövmeye sahip. 

Dövme yaptırırken artık iki kez düşünün... Kanser olabilirsiniz - Resim: 5

Nielsen'in ekibi dövmelerin iltihaplı hastalıklara neden olup olmadığını da araştırmayı planlıyor. 

Dövme yaptırırken artık iki kez düşünün... Kanser olabilirsiniz - Resim: 6

Geçen yıl Amerikan Kanser Araştırma Derneği'nin yıllık toplantısında sunulan bir araştırma, dövme ve lenfoma kanseri riski arasında potansiyel bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Risk, özellikle genç yaşta dövme yaptıran kişiler için oldukça fazlaydı.

Editör: Meryem TORUN