Bozbey Başkanlığında İlk Meclis Toplantısında Su İndirimi ve Türkçe Tabela Kararı! Bozbey Başkanlığında İlk Meclis Toplantısında Su İndirimi ve Türkçe Tabela Kararı!

Londra merkezli Henley Pasaport Index’in 2024 verilerine göre, en değerli beş ülke pasaportu birinci sırayı paylaştı.

Bu pasaportlar; Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Japonya ve Singapur pasaportları oldu ve bu pasaportlarla 194 ülkeye vizesiz girilebiliyor. Dünyanın en değerli pasaportlarının ikinci sırasında Finlandiya, Hollanda, Güney Kore ve İsveç bulunuyor. Üçüncü sırayı ise Avusturya, İrlanda, Lüksemburg ve İngiltere pasaportları alıyor. Bu pasaportlarla 192 ülkeye vizesiz girilebiliyor.

Sözcü gazetesinden Ali Gülen’in haberine göre, son 10 yılda en çok değer kaybeden pasaportlar Venezuella ve Türkiye pasaportları oldu. Türk pasaportunun değer kaybında serbest düşüş yaşadığı diğer iki ülke ise Nijerya ve Yemen. Türk pasaportu, 2014 ile 2024 yılları arasında büyük değer kaybetti. Eskiden 38 ülkeye gidilemezken bu sayı 52’ye çıktı. Türkiye, 199 ülke arasından 54. sırayı aldı.

Türkiye'den daha fazla pasaport değeri kaybeden tek ülke Venezuellla oldu. En az ülkeye seyahat edilen pasaport ise Afganistan pasaportu. Afganistan pasaportu sadece 28 ülkeye vizesiz gidişi sağlıyor. Suriye pasaportu 29, Irak pasaportu ise 31 ülkeye vizesiz girişe olanak veriyor.

Dünyanın en geçersiz pasaportları ise İran, Libya, Nijerya, Sudan, Eritre, Siri Lanka, Bengladeş, Kuzey Kore, Libya, Nepal, Filistin, Somali, Yemen, Pakistan, Irak, Suriye ve Afganistan. Bu ülkelerin vatandaşları, komşuları dışında neredeyse hiçbir ülkeye vizesiz gidemiyor.