Viatina-19 FIV Mara Movéis isimli inek 4 milyon dolara satılarak “en pahalı inek” rekorunun sahibi oldu. Bin 100 kiloluk inek, cinsinin ortalama ağırlığından iki kat daha fazla ağırlığa sahip.

Dünyanın en pahalı ineği: 4 milyon dolara satıldı - 2

Güvenlik kameraları, veteriner ve silahlı bir koruma tarafından izlenen Viatina-19'un sahipleri, otoyol boyunca reklam panoları yerleştirerek, meraklı ziyaretçileri ve çiftçileri bu süper ineği görmeye davet ediyor.

Dünyanın en pahalı ineği: 4 milyon dolara satıldı - 3

YUMURTALARI 250 BİN DOLAR

İneğin bu kadar pahalı olmasının nedeni ise hızlı kas kütlesi kazanımı, doğurganlığı ve bu özellikleri yavrularına aktarma sıklığından kaynaklanıyor. Yetiştiriciler, Viatina-19’dan yavru üretmek için yumurta hücresi almanın bedelinin 250 bin dolar olduğunu belirtiyor.

Dünyanın en pahalı ineği: 4 milyon dolara satıldı - 4

İklim bilimciler, insanların en büyük sera gazı kaynağı olan ve Amazon ormanlarının yok olmasına neden olan sığır eti tüketimini azaltması gerektiği konusunda hemfikir.  Ancak sığır endüstrisi Brezilya'nın ekonomik kalkınmasının önemli bir kaynağı ve hükümet yeni ihracat pazarları fethetmeye çalışmakta. Dünyanın en büyük sığır eti ihracatçısı herkesin, her yerde kendi sığır etini yemesini istiyor.

Meksika’da Selfie Çeken Kadın Trenin Çarpması Sonucu Öldü Meksika’da Selfie Çeken Kadın Trenin Çarpması Sonucu Öldü

Dünyanın en pahalı ineği: 4 milyon dolara satıldı - 5

İneğin sahiplerinden Ney Pereira, "Biz elit sığırları kesmiyoruz, onları yetiştiriyoruz ve sonunda, tüm dünyayı besleyeceğiz. Viatina'nın bunu sağlayacağını düşünüyorum" diiye konuştu.

Dünyanın en pahalı ineği: 4 milyon dolara satıldı - 6

Sosyal medya hesapları bulunan Viatina-19, Brezilya'nın sığır eti ihracat hedeflerinin bir sembolü olarak görülüyor.

Editör: Meryem TORUN