Kafatasının şeklinden burnundaki kıkırdak miktarına kadar insanların görünüşlerindeki ince farklılıklar, beslenmenin tetiklediği genler tarafından rahimde yaratılıyor.

Hamilelik sırasında ne kadar çok protein tüketilirse 'mTORC1' olarak adlandırılan bu genler o kadar aktif hale geliyor.

Araştırmacılar bu genlerin; burnun uzunluğunu, burun deliklerinin genişliğini, yanakların şeklini ve çenenin çıkıntısını ayarlayarak bebeğin yüz görünümüne 'ince ayar' yapabileceğini söylüyor. İnsan yüzünün temel görünümü ebeveynin genleri tarafından belirlenirken, kardeşler sıklıkla oldukça farklı görünürler ve hatta 'tek yumurta ikizleri' bile tamamen aynı görünmezler.

Kilit faktör: Protein seviyesi

Bu ince farklılıklar bilim insanlarının zihnini uzun süredir meşgul ediyor ancak şimdi, annenin nasıl beslendiğinin yavruların görünümünden kısmen sorumlu olduğuna inanıyorlar.

Nature Communications'da yayınlanan çalışmada uluslararası araştırmacılar şunu belirtiyor:

Annenin diyetindeki protein seviyesinin modülasyonunun mTORC1 aktivitesini düzenlediğini, bunun da embriyoların kraniofasiyal şeklinde hafif ama belirgin değişikliklere yol açtığını bulduk.

Arazi satın alırken püf noktalar Arazi satın alırken püf noktalar

Bunun farklı yüz özelliklerinin bir 'spektrumuna' yol açtığını söylediler. Hamile farelere ve balıklara farklı diyetler verildi ve araştırmacılar bunun rahimlerindeki mTORC1 sinyalini değiştirdiğini ve yavrularına belirli yüz özellikleri kazandırdığını buldu.Yüksek proteinli diyetlerin, daha belirgin, vurgulanmış çeneler ve daha kalın burun kıkırdağıyla birlikte yüz özelliklerinin genişlemesine neden olduğu gösterildi.

Ancak annelerin düşük proteinli yiyeceklerle beslendiği durumda, daha ince yüzlere ve daha sivri yüz hatlarına yol açtı.

Araştırmacılar, bu olgunun bazı hayvanlara doğdukları çevreye bağlı olarak avantaj sağlayabileceğini dile getiriyor.

Bazı balık türlerinde, anneler düşük besin değerli gıdalar tükettiğinde yavruların daha uzun, daha ince burunlara sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu, yiyecek mevcudiyetinin düşük olduğu bölgelerde yiyecek ararken gençlere avantaj sağlıyor.

Editör: Meryem TORUN