İsrail’deki yerleşimleri izleyen bir grup, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da 30 yılı aşkın süredir gerçekleştirdiği en büyük toprak gaspını onayladığını bildirdi.

Karar aktivistler tarafından kınanırken, bunun Gazze'deki savaşın yol açtığı gerilimi daha da arttıracağı ve barış için bir Filistin devletinin kurulması ve iki devletli çözüm sağlanması umutlarını azaltacağı belirtildi.

Haziran ayında medya kuruluşlarının edindiği resmi bir bildiride Ürdün Vadisi'ndeki 12,7 kilometrekarelik arazinin resmi olarak "devlet mülkü" olarak belirlendiği, bunun da arazinin İsrailliler’e kiralanmasına izin verdiği ve Filistinliler’in özel mülkiyete sahip olmasını engellediği belirtildi.

İsrail'in Tel Aviv kentinde bulunan ve İsrail yerleşimlerinin büyümesini takip eden Peace Now adlı gözlem grubu, "Yerleşimler için belirlenen alanın büyüklüğü 1993 Oslo Anlaşmaları’ndan bu yana en büyük alan ve 2024 yılı, devlet arazisi ilanlarının kapsamı açısından bir zirveye işaret ediyor" dedi.

Gözlem grubu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, arazinin Ürdün sınırı boyunca uzanan bir bölgedeki yerleşimleri birbirine bağlayacağını ve bitişik bir Filistin devleti olasılığını azaltacağını kaydetti.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, bunu "yanlış yönde atılmış bir adım" olarak nitelendirdi ve "İlerlemek istediğimiz yön, müzakere edilmiş iki devletli bir çözüm bulmak" dedi.

İsrail, 1967 Ortadoğu savaşı sırasında Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçirmişti.

Ünlü Rus Vlogger Muğla'da Hayatını Kaybetti Ünlü Rus Vlogger Muğla'da Hayatını Kaybetti

O tarihten bu yana İsrail, 490 binden fazla İsrailli’nin yaşadığı Batı Şeria'da yerleşim yerleri inşa etti. Bu yerleşimler uluslararası hukuka göre yasadışı kabul ediliyor.

Batı Şeria'da, bazıları Filistin Yönetimi idaresindeki yerlerde olmak üzere yaklaşık 3 milyon Filistinli yaşıyor. Ancak Batı Şeria'nın büyük bir kısmı, burada yaşayan yüz binlerce Filistinli’ye rağmen Filistin Yönetimi’nin idaresine kapalı.

İsrail hükümeti bu yılın başından beri Batı Şeria'da 23,7 kilometrekarelik bir alanı ele geçirdiğini açıklamıştı.

Editör: Meryem TORUN