Kocaeli Çayırova’da bulunan Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Mahir Çoğaç geçen 26 Haziran günü öldürüldü. Mahir Çoğaç cinayeti ile ilgili 11 kişi gözaltına alındı. Cinayetin 17 yaşındaki tetikçisi Diyar G., ifadesine “Mahir Çoğaç’ı öldüren benim” sözleri ile başlıyor.

‘BİR ÖLDÜRME İŞİ VAR’ TELEFONU
Arkadaşı Batuhan Y. ile birlikte aynı evde yaşadıklarını anlatan Diyar G., Çoğaç cinayetine ilişkin talimatın Yunanistan’da bulunan Yakup Anlı ve Devran Selvi’den geldiğini şu sözlerle anlattı: “Yakup ve Devran, bir öldürme işi olduğunu, yapıp yapmayacağımızı sordular. Biz de yapabileceğimizi söyledik. Bize, ‘haber bekleyin’ diyerek telefonu kapattılar” diye konuştu.

whatsapp-image-2024-07-01-at-14-15-45.jpeg
17 yaşındaki Diyar G., ifadesinde Mahir Çoğaç cinayetine ilişkin detayları anlattı.

YUNANİSTAN’A KAÇAÇAKLARDI
Arayan kişilerin, cinayet sonrası kendilerini Yunanistan'a götürme ve burada ev ve araba verme vaadinde bulunduklarını anlatan Diyar G., arkadaşı Batuhan’ın, kaldıkları eve 2 silah, bir cep telefonu ile bir miktar para ile döndüğünü söyledi.

Sokak Hayvanları Düzenlemesi Kanun Teklifi Komisyonda Kabul Edildi Sokak Hayvanları Düzenlemesi Kanun Teklifi Komisyonda Kabul Edildi

KARTAL’DA OTELE YERLEŞTİLER
Yakup Anlı ve Devran Selvi’nin yönlendirmeleri ile Kartal’daki bir otele yerleştiklerini anlatan Diyar G., keşif için ticari taksi ile Çayırova’ya gittiklerini söyledi. Mahir Çoğaç’ın adresinde keşif yapan Diyar G. ve Batuhan Y., bir kez daha otele dönerek Yunanistan’dan haber beklemeye başladı.

KAÇIŞ PLANINI DA YAPTILAR
26 Haziran sabahı, Diyar G. ve Batuhan Y., Kartal’dan Çayırova’ya gitti. İkili, aralarında, cinayet sonrası kaçış planı yaptıktan sonra Çoğaç’ın evinden çıkmasını bekledi. Çoğaç, evinden çıkıp aracına bindiği sırada Diyar G. harekete geçti ve Çoğaç’a direksiyon başındayken bir el ateş etti.

‘İŞİ HALLETİK’ HABERİ
Diyar G. ile Batuhan Y. olay yerinden bir süre kaçtıktan sonra izlerini kaybettirdi ve temasta oldukları Yakup Anlı ile Devran Selvi’ye “İşi hallettik” diye haber verdi. İkili, kendileri için hazır edilen ticari taksi Pendik’e kadar geldi. Pendik Köprüsü altında ‘Erdal’ isimli bir kişiyi de alan ikili Anlı ve Selvi’nin ayarladığı eve geçti. Ertesi sabah da polis ekipleri bu kişileri gözaltına aldı.

whatsapp-image-2024-07-01-at-21-50-47.jpeg
Ramazan Bayğara ile bir arada olan Mehmet Baykurt (solda) 2 hafta önce Yunanistan'da öldürüldü.

CİNAYETİN ALTINDA ÇETE ÇIKTI
Mahir Çoğaç cinayetinin arkasında ‘Baygaralar’ olarak bilinen çetenin olduğu bilgisini Halktv.com.tr gündeme getirmişti. Bedirhan Baygara, 5 yıl önce Yusuf Çoğaç tarafından öldürüldü. Çoğaç, cinayetten sonra yakalanamadı. Baygaralar da Yusuf Çoğaç’ın işlediği cinayet nedeni ile Mahir Çoğaç’a yöneldi. Mahir Çoğaç’a yönelik cinayet talimatının da, çetenin Yunanistan’da tutuklu bulunan Ramazan Bayğara tarafından verildiği kaydediliyor.

Kaynak: DHA