İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Mossad casusluk davasında, 20 sanık tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Duruşmada 8 tutuksuz sanık ve avukatları da hazır bulundu.

SAVCI: "MOSSAD ÇETE OLUŞTURDU"

Cumhuriyet savcısı, esasa ilişkin görüşünde, İsrail istihbarat servisi Mossad'ın internet tabanlı mobil uygulamalar üzerinden çevrim içi bir operasyon ekibi oluşturduğunu belirtti. Bu ekip tarafından "Abdalla Qassem", "Abu Halid Abdalla Qassem", "Janet Foster", "Ali Al Jafri", "Şhirin Alayan", "Roman Romanov", "Cemal", "Igor" ve "Ilya" isimlerinin kullanıldığı kaydedildi.

650x344-mossad-sorusturmasinda-yeni-detaylara-ulasildi-casusluku-boyle-itiraf-ettiler-1707466541284.webp

Mütalaada, canlı kuryeler aracılığıyla Mossad'ın sahadaki hedeflerine yönelik taktiksel işler yapmayı amaçladığı ifade edildi. Savcı, sanıkların elde ettikleri bilgilerin devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerden olmadığını, ancak bu bilgilerin nitelikleri itibarıyla gizli kalması gereken bilgiler olduğunu vurguladı.

Savcı, 57 sanığın "yasaklanan bilgilerin casusluk maksadıyla temini" suçundan 8'er yıldan 12'şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

SAVUNMALAR VE TAHLİYE TALEPLERİ

Mütalaanın ardından tutuklu sanıkların avukatları tahliye talebinde bulundu. Tutuksuz sanıkların avukatları ise müvekkilleri hakkındaki yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.

ARA KARAR AÇIKLANDI

Bursa'da Yaşlı Kadın Yangından Son Anda Kurtarıldı! Bursa'da Yaşlı Kadın Yangından Son Anda Kurtarıldı!

Mahkeme heyeti, 18 tutuklu sanığın tutuklu kaldıkları süre ve delil karartma ihtimallerinin olmadığı gerekçesiyle adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Heyet, 36 sanık hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı yönündeki adli kontrol tedbirini mevcut delil durumunu dikkate alarak kaldırdı. Sanık ve avukatlarına mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre verildi ve duruşma ertelendi.

Editör: Meryem TORUN