Tayvan'ın doğu kıyısında, 34,8 kilometre derinlikte meydana gelen sarsıntı nedeniyle bölgedeki yerleşimlerde hasar oluştu.

Deprem sonrası ilk belirlemelere göre 7 kişi hayatını kaybetti, 700'den fazla kişi yaralandı.

Tayvan Merkezi Meteoroloji İdaresi (CWA) ise depremin büyüklüğünü 7,2 olarak duyurarak, Hualien'in 25 kilometre güneyinde ve 15 kilometre derinlikte kaydedildiğini bildirdi.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: Son 25 yılın en büyüğü - 3

DEV DALGA UYARISI

CWA, bunun son 25 yılda Tayvan'ı vuran en güçlü deprem olduğunu belirterek, Ada'nın kuzey bölgeleri için dev dalga uyarısında bulundu.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: Son 25 yılın en büyüğü - 4

20 DAKİKA SONRA BİR DEPREM DAHA

USGS, ilk depremden sonraki 20 dakika içinde Hualien kentinin 11 kilometre kuzeydoğusunda 12,6 kilometre derinlikte 6,4 büyüklüğünde ikinci bir sarsıntının daha kaydedildiğini duyurdu.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: Son 25 yılın en büyüğü - 5

16 ARTÇI SARSINTI

USGS verilerine göre 6,4'lük artçı depremin dışında 4,7 ila 5,7 büyüklüğünde 16 artçı sarsıntı daha kaydedildi.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: Son 25 yılın en büyüğü - 6

Tayvan basınında yer alan haberlere göre, Hualien şehrinde çok sayıda bina hasar gördü ve yıkıldı.

Hualien'in doğu kıyısındaki Suhua Otoyolu meydana gelen çöküntüler sonucu ulaşıma kapandı, Taoyuan Uluslararası Havalimanı'nın tavanının bir kısmı çöktü.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: Son 25 yılın en büyüğü - 7

Hualien çevresinde ve Ada'nın iç kesimlerindeki çok sayıda kara yolu çöküntüler ve kayaların devrilmesi sebebiyle ulaşıma kapandı.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: Son 25 yılın en büyüğü - 8

Siber güvenlik ve internet gözlemcisi "NetBlocks"a göre, depremden sonra Tayvan'ın bazı bölgelerinde elektrik ve internet kesintileri yaşandı. Tayvan Elektrik Şirketi, yerel saatle 10.30 itibarıyla kesintilerin büyük bölümünün giderildiğini bildirdi.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: Son 25 yılın en büyüğü - 9

Tayvan Yüksek Hızlı Tren Şirketi, depremde herhangi bir tren kazası veya altyapı hasarının yaşanmadığını, seferlerin denetim amacıyla geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: Son 25 yılın en büyüğü - 10

ORDU ÇALIŞMALARA DESTEK VERECEK

Rusya'da Müslüman Gence Cesaret Ödülü Rusya'da Müslüman Gence Cesaret Ödülü

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, depremin yol açtığı hasara ilişkin kaygısını dile getirirken orduya Hualien ve diğer bölgelerdeki kurtarma çalışmalarına destek olmaları talimatını verdi.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: Son 25 yılın en büyüğü - 11

Bu yılın başında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde Ada'nın yeni lideri seçilen Başkan Yardımcısı Lai Ching-te de depremin ardından hükümetin acil durum merkezi kurduğunu duyurarak, vatandaşlardan sakin ve dikkatli hareket etmelerini istedi.

Tayvan'da 7,4 büyüklüğünde deprem: Son 25 yılın en büyüğü - 12

SON 25 YILIN EN BÜYÜK DEPREMİ

Tayvan'da 21 Eylül 1999'da Taipei'nin 150 kilometre güneyinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 2 bin 400 kişi hayatını kaybetmiş, 100 binden fazla kişi yaralanmış, binlerce bina yıkılmıştı.