Türk müziğinde son döneme damga vuran Madrigal grubunun solisti ve şarkılarının bestecisi Anıl Erdem Cevizci, popüler isim haline geldi. 1991 yılında doğan Anıl Erdem Cevizci, Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Ahmet Cevizci'nin oğlu. Berke Değer isimli bir erkek kardeşi de olan Anıl Erdem Cevizci Paris'te doğdu, yaşamını Bursa'da ve yazlıklarının olduğu Ayvalık'ta geçirdi.

Whatsapp Image 2024 05 27 At 15.53.28

(Anıl Erdem Cevizci, anne ve babasıyla)

Anıl Erdem Cevizci, çok değerli bir akademisyen olan Prof. Dr. Ahmet Cevizci'nin oğlu. Meslek yaşamını Profesör olarak Bursa Uludağ Üniversitesi'nde sürdüren Ahmet Cevizci, ilkçağ felsefesi, etik, metafizik, genel felsefe tarihi alanlarında çok sayıda çalışma yayınlayıp kitaplar çıkardı.

Meral Akşener'in Oğlu Fatih Akşener kimdir? Meral Akşener'in Oğlu Fatih Akşener kimdir?
(Prof. Dr. Ahmet Cevizci)

Bursa'da doğan ve sanat, siyaset ve bilim dünyasına çok sayıda isim kazandırmış bir okul olan Bursa Erkek Lisesi'nde okuyan ve o dönemlerde basketbol da oynayan Ahmet Cevizci, mesleki kariyerini akademide sürdürdü. Yurt dışında pek çok üniversitede bulunan Cevizci'nin, meslek yaşamında son durağı ise Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı oldu.

Prof. Dr. Ahmet Cevizci, 1 Aralık 2014'te 55 yaşında üniversitedeki odasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti. O dönem 23 yaşında olan Anıl Erdem Cevizci, bu olayın yaşamının dönüm noktası olduğunu söylüyor. Verdiği bir röportajda, babamı kaybetmek beni çok değiştirdi diyen Anıl Erdem Cevizci, "Bu kayıpla, hayatta daha önemli şeyler olduğunu, günlük konuları o kadar da dert etmemek gerektiğini anladım. Ondan sonra kuş gibi hafifledim ve ne yapmak istiyorsam daha çok odaklandım, daha çok çalıştım." diyor.

(Prof. Dr. Ahmet Cevizci'nin kardeşi Arif Cevizci, Anıl ve Berke ile cenaze töreninde basına açıklama yapıyor-DHA)

Yeditepe Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nden mezun olan Anıl Erdem Cevizci, 2007 yılında Kocaeli'de Anıl çocukluk arkadaşları Ceyhun Kaan Karakaş ve Kaan Alıcı ile birlikte "Mavera" adlı grup kurdu. Daha sonra grup Madrigal'e dönüştü. Zamanla gruba dahil olanlar oldu ve grup şu an 5 kişiyle yoluna devam ediyor. Madrigal, yaptığı müziklerle damga vuruyor.

BAŞKA BİR EVRENDE EN GÜZEL HALİNLE...

Gazeteci Ssoyolog Çağdaş Çetindemir, Ahmet Cevizci ile ilgili yazdığı yazıyı şöyle bitiriyor:

"2014 yılının 1 Aralık günü, akşam üzeri … Gazetedeydim, ajansa kara haber düştü. Üniversitedeki odasında kalbi durmuştu. Daha 55’indeydi. Bir saat önce öğrencisine kendini iyi hissettiğini söylemiş, demek ki hazin sonun yaklaştığını hissetmemişti. Hastaneye yürüyerek 5-10 dakika uzaklıktaydı ama vade dolunca bu uzaklıktan ambulansın gelmesi bile bir ömür sürdü.

Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.37.16

Bugün yaşasa, babasından öğrendiklerini aktardığı oğulları Anıl Erdem ve Berke’nin başarılarıyla gurur duyardı. Tıpkı kendisi gibi, yaptıklarıyla geçici zamanda kalıcı olan oğullarının kat ettiği yolda kendi izlerini görürdü. Ama yok; meçhule gitti, artık en güzel haliyle başka bir evrende, burada ise izleri yaşıyor."

Whatsapp Image 2024 05 27 At 16.14.35

Editör: Haber Merkezi