Ambulansı Durdurup İçini Kontrol Edenlerden Biri Gözaltına Alındı! Ambulansı Durdurup İçini Kontrol Edenlerden Biri Gözaltına Alındı!

Geçmişte birçok insanın birlikte sinemaya gitmek için kullandığı promosyon ve toplu bilet uygulaması geri dönüyor. 2019 yılı başında çıkan ve medyada "mısır krizi" olarak kendine yer bulan yapımcılar ile salon işletmecileri arasındaki kriz sonrası, 22 Ekim 2019'da Resmi Gazete'de "Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" adıyla Yeni Sinema Kanunu yayımlanmış, içerikte yer alan ve birçok konudan biri olan promosyon ve toplu bilet uygulamasına regülasyon getirilerek önüne geçilmişti.

15 Şubat itibarıyla Resmi Gazete'de yayımlanan "Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile promosyon ve toplu bilet uygulamalarına dair fıkraların yer aldığı yönetmeliğin 16. maddesinde değişikliğe gidildi ve yeni eklemeler yapıldı. Teknik olarak, promosyon ve toplu bilet uygulamasının pratikte geri dönüşünü ve usulünü açıklayan değişikliklerde dikkat çeken bir nokta, tüm bu uygulamaların Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde gerçekleşecek olması. 

Editör: Meryem TORUN