Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK), askerlerin sosyal medya kullanımı ve paylaşımları güvenlik zafiyeti oluşturuyordu. Bu duruma yönelik olarak Meclis'te kabul edilen TSK Personel Yasası ve yeni torba yasa ile önemli düzenlemeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulan ve Resmi Gazete'de yayımlanması beklenen yeni düzenlemeler, TSK personelinin sosyal medya kullanımını sıkı şekilde denetleyecek.

Yasak ve Kısıtlamalar

Yeni düzenlemelere göre, TSK personeli ve askeri öğrenciler, görev veya faaliyetleri kapsamında askeri bilgi, belge, konum bilgisi veya bunları içeren her türlü görsel ve işitsel veriyi paylaşamayacak. Sosyal medya dahil olmak üzere radyo, televizyon, internet, gazete gibi tüm medya araçlarındaki paylaşımlar kısıtlandı. Bu kurallara uymayan personele disiplin cezaları uygulanacak.

Özlük Hakları ve İyileştirmeler

Bodrum'u Kapıda Vize Uygulaması Vurdu! Bodrum'u Kapıda Vize Uygulaması Vurdu!

Yeni yasa düzenlemeleri sadece kısıtlamaları içermiyor; aynı zamanda TSK personeline yönelik bazı özlük hakları ve iyileştirmeler de getiriyor. Kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen ancak yaş şartını sağlayamayan askeri personele emekli maaşı bağlanacak. Sözleşmeli erbaş ve erler için uzman çavuşluk şansı tanınacak ve ek görev alan personele ücret artışı yapılacak.

Diğer Düzenlemeler ve İyileştirmeler

TSK'da yapılan diğer düzenlemeler arasında pilotlara yönelik toplu uçuş ücretleri ve uçuş tazminatı sağlanması, Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde Yabancı Diller Yüksekokulu'nun açılması gibi yenilikler bulunuyor. Ayrıca, komutanların soruşturma esasları ve astsubaylık ile ilgili yeni düzenlemeler de yürürlüğe girecek.

Bu kapsamlı düzenlemelerin TSK'nın operasyonel etkinliğini artırmayı hedeflediği belirtiliyor. Yeni düzenlemelerin detayları, Resmi Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazanacak.

Editör: Meryem TORUN