İlk yazımda, elektrikli araçları eleştirmiştik. Daha dur ilk yazıda bu olur mu diyenler olmuştur ama inanın daha elektrikli araçlar için bu eleştirim bile az :)

Bu hafta da yerli ve milli otomobilimiz, tamamen elektrikli TOGG’tan bahsedeceğim. Gerçekten yerli ve milli mi? tartışmasına hiç girmeden, fabrikadaki gelişmelerden bahsetmeye çalışacağım.

Özellikle Bursa, Sakarya ve Kocaeli’ndeki otomobil firmalarının gelişmiş insan gücünü yüksek maaşlar ile transfer eden TOGG’da işler bugünlerde karışmaya başlamış.

Belirli bir sayının üzerine ulaşan gelişmiş beyin transferine neredeyse son veren TOGG, bu zamana kadar teklif ettiği maaşları düşürmüş, yan gelirlerde de azaltmaya gitmiş. Bunun yanında planlama-programlama yapılırken Eylül-Ekim gibi üretime hazır hale gelmesi hesap edilmiş fakat Eylül ayına gelindiğinde işler planlandığı gibi olmamış.

Sayın Cumhurbaşkanımızın “2023 yılında yollarda” dediği araç, bu tempoyla giderse üretim için ‘Mart’ ayının neredeyse imkânsız olduğu konuşuluyor. Eğer tempo artırılmazsa Nisan-Mayıs’tan önce üretim aşamasına gelinmesinin zor olduğu söyleniyor.

Bu projenin ilk lansman gününden beri söylediğim bir şey var. Sadece tam elektrikli olarak üretilmesin. Tam elektriklinin yanına aynı araç kasasına hibrit ve benzinli motorlar da olsun. 3 farklı maddi imkânı ve zevki olan kitleye de istediği araca sahip olma imkânı verilsin. Ama bu şekilde yapılmadı. Elbette saygı duyuyoruz.

Eğer 3 farklı model yapılsaydı ve bunu da; 2023’de benzinli, 2024 sonu hibrit, 2025’de de tam elektrikli modeller çıkarma üzerine bir takvime bağlayabilseydik çok daha güçlü bir TOGG markası oluşturabilirdik. Eğer böyle olsaydı mevcut çıkacak TOGG’un satış rakamının, TOGG benzinli ile 9-10 TOGG Hibrit ile 4-5 katı yakalanırdı diye düşünüyorum.

Çünkü üretildiği ülkede halkın arabası olmayı başaramamış hiç bir otomobil, küresel piyasa da söz sahibi olmadı, olamadı.

TOGG KAÇ PARA OLUR?

Bir başka tartışma konusu da TOGG’un fiyatının ne kadar olacağı yönünde…

Bu konuda herkes bir şey söylüyor fakat mevcut elektrikli araçlarla eşit sahada yarışacaksa benim hesaplarıma göre, donanım olarak falan bakıldığında, en az 1,95 milyon TL olmasını (ÖTV+KDV) öngörüyorum. ÖTV olmazsa 1,2 milyon TL, KDV olmazsa da 1,6 Milyon TL civarında olmasını öngörüyorum.

NE OLACAK BU AKARYAKITIN HALİ?

Yazımızı otomobiller kadar önemli olan ve herkesin merak ettiği bir başka konuyla bitirelim. Ne olacak bu akaryakıtın hali?

OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries/Petrol ihraç eden ülkeler örgütü) Eylül ayının ilk haftası yayınladığı basın bildirisinde, Brent petroldeki fiyatlarındaki düşüşü işaret ederek kendilerini korumak adına Ekim ayından itibaren son çeyrekte günlük üretimi 100 bin varil azaltacaklarını açıkladılar.

Bu ne demek oluyor? Yükselen brent petrol fiyatı, yükselme eğilimindeki döviz yan yana gelince akaryakıttaki Ağustos-Eylül indirim rüzgârının sonuna geliyoruz demek oluyor.

Önümüzdeki haftaya görüşmek üzere...