Merhaba,

Uzunca bir süredir yazı yazamamıştım…

Ta ki otomotiv sektöründeki açgözlülük ve buna göz yumulmasına kadar!!

Evet dünyada yedek parça, çip ve nakliye sıkıntısı var ama ülkemizde otomobil sektörünün en büyük sorunu olan açgözlülüğü anlatacağım size.

Araba almanın Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesi sonucunda çok zorlaştığı dönemde araçların ulaşımdansa yatırım amacı olarak alındığını görmekteyiz.

Ama bizim konumuz bunlar değil. Bizim konumuz araba parasını bir şekilde denkleştirmiş vatandaşın arabalara ulaşması önündeki engel olan açgözlü kişiler.

Nasıl yani;

Örnek verelim… Örnek diyaloglarla canlı canlı o anı yaşatalım.

1,3 milyon TL’yi bir şekilde birleştirdin ve girdin araba markasının internet sitesine. Bir araç beğendin gittin distribütöre ‘param hazır, araba alacağım’ dedin. Satış temsilcisi genelde 2 cevap verir.

Birincisi, ‘araba yok, liste var, orda da 300-500 hatta 1000 kişilik sıra var

Şaşırıp ‘Nasıl olur’ dedin?

Satış temsilcisi de: ‘Maalesef böyle. Biz sizin bilgilerinizi alalım size geri dönüş yapalım’ dedi.

Sen de umutlandın.

Umutlanma…

Çünkü bayi satış müdürleri hiç bir şekilde kimsenin kötü yorum veya puanlama yapmaması için sadece tanıdıklarına dağıtıyorlar 0 km araçları. Yani arkadaşın, abin, dayın varsa alırsın; yoksa duyacağın tek şey ‘Bu ay 2 araç geldi, 5 araç geldi’ olur.

Satış temsilcisinin ikini cevabı ise, ‘Araba var ama falanca opsiyonları ile geldi, kabul ederseniz’ olur. Hatta şirinlik yapıp ‘Fiyatta da yardımcı olurum sizin için’ diye ekler.

Siz de fiyatı ne olur diye sorduğunuzda;

Satış temsilcisi hemen opsiyonlarla birlikte arabanın fiyatının 1 milyon 950 bin lira olduğunu söyleyecek, siz kafanızda olur mu olmaz mı demeden, kredi seçeneklerini de masaya koyacak ve hatta ‘beklemek yok hemen teslim’ diyerek el yükseltecek.

Size hiç ‘nasıl oluyor bu opsiyonlar falan’ dedirtmemek için ‘Opsiyonlarla 1,950 ama sizin için 1,9 milyon yapacağım ancak bir ricam olacak. 1,5 milyondan fatura edeceğim, üzerini elden alacağım’ diyecek.

Peki tüm bu yaşananlar neden?

Opsiyonları, ÖTV+KDV yapıp otomobil fiyatına ekleyince arada 250 bin TL açığı göstermemek için her şey.

Bu yetkili bayinin aç gözlülüğü…

Bir de Türkiye distribütörlüğü ve filo şirketleri var.

Filolar, sıfır araçları ucuza Türkiye distribütöründen bağlıyor. Belki 10 bin, belki 20 bin araç yıllık kapalı garajda plakalandırılıp bekletiliyor. 3-4 ay sonra ihale ile galerilere o anki liste fiyatının bir tık üzerine satıp piyasaya sürüyorlar.

Sen de biriktirdiğin para ile ne zaman araba gelir diye düşünüyorsun.

Fabrikanın Türkiye’de satılması için gönderdiği araçlar distribütör-filo-galeriden geçerek son kullanıcıya liste fiyatının 500 bin üzerine satılıyor.